Debata Prezydentów Miast

Drukuj

Warszawa foto RafalNowak.com 0048 601408155 raffoto@wp.pl20 lutego 2014 r. (czwartek), o godz. 18:00, w Państwomiasto (ul. Gen Andersa 29, Warszawa) odbędzie się Debata z udziałem Prezydentów Miast na temat raportu Forum Od-nowa „Samorząd 3.0″.

Raport (http://issuu.com/borty/docs/samorz__d-3-0__raport) został zaprezentowany 20 listopada 2013 r. Przedstawia pięcioprzymiotnikową wizję wspólnot: samodzielnych, elastycznych, transparentnych, odpowiedzialnych i efektywnych oraz zawiera 25 rekomendacji systemowych.

W trzy miesiące później, 20 lutego 2014 r., będą o nim dyskutować znakomici Goście: wiodący Prezydenci Miast ze wszystkich rejonów Polski. Zaproszenie Forum Od-nowa przyjęli: laureat nagrody „Zjednoczona Europa” w roku 2012 – Tadeusz Ferenc (Rzeszów), uznany za „Najlepszego Prezydenta Miasta” w roku 2013 – Ryszard Grobelny (Poznań), odznaczona Orderem Gwiazdy Polarnej Królestwa Szwecji w roku 2011 – Hanna Gronkiewicz-Waltz (Warszawa) i zdobywca tytułu Samorządowca Roku 2013 „Wspólnoty” – Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól).

Podczas dyskusji reprezentowane będzie zarówno miasto najliczniej zaludnione, czyli Warszawa (1,7 mln mieszkańców), jak i piąty w kolejności Poznań (500 tys. mieszkańców), średniej wielkości Rzeszów (200 tys. mieszkańców) czy mniejsza Nowa Sól (40 tys. mieszkańców). Taki dobór pozwoli pokazać szerokie spectrum warunków, w jakich działają władze lokalne i przełamać obecną koncentrację w dyskursie publicznym na największych ośrodkach.

Debata Prezydentów Miast to wydarzenie niezwykłe jeszcze pod jednym względem: moderatorzy (Paweł Ciacek z Fundacji Projekt: Polska i Agata Dąmbska z Forum Od-nowa) zaproponują spojrzenie na samorząd pod kątem całościowych zmian ustrojowych, finansowych i strukturalnych. Prezydenci przedstawią własne wyobrażenia kierunku, w którym powinien zmierzać model samorządu i rozwiązywania problemów, z jakimi się borykają. W dyskusji podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie o zasadność poszczególnych postulatów z raportu „Samorząd 3.0”. Poruszymy kwestie wydzielenia z PIT podatku lokalnego, transparentności, innego podejścia do zasad finansowania samorządów, samodzielności organizatorskiej czy podziału terytorialnego.

Znaczną część spotkania poświęcimy na możliwość zadawania pytań przez uczestników i swobodną rozmowę. Prosimy jednak pamiętać, że celem Debaty Prezydentów Miast jest omawianie kwestii merytorycznych i systemowych, a nie bieżących wydarzeń. Dyskusja jest apolityczna i nie ma charakteru przedwyborczego. W przyszłości przewidujemy analogiczną debatę dotyczącą problematyki samorządu na wsi.

https://www.facebook.com/#!/events/212384532298044/?fref=ts

Rejestracja: http://debataprezydentowmiast.evenea.pl/

Wstęp wolny, spotkanie będzie też transmitowane w Internecie. Liczymy na Państwa udział!

Czytaj również